WP Ważny temat Sponsor wydania
WP Ważny temat Sponsor wydania enova

"Masz paczkę". Od czego zależy sukces w e-commerce?

Sponsor wydania enova
Właściwa strategia, elastyczne planowanie i automatyzacja procesów mogą znacznie przyspieszyć rozwój biznesu online. Niezależnie od tego, w jakich kanałach oferujemy towary – zarządzanie wszystkim z jednego miejsca to podstawa optymalizacji pracy. Gwarantują to systemy ERP.

Elastyczność, szybkość reagowania na potrzeby rynku i pomysł na biznes – to kluczowe elementy sukcesu w dzisiejszym świecie e-commerce.

– Oczywiście należy zacząć od strategii, a więc od określenia, co chcemy sprzedawać i do jakiej grupy klientów docierać. Niezbędna będzie analiza rynku: poznanie ofert konkurencji, aktualnych trendów marketingowych i dostawców usług. Istnieje duży wachlarz możliwości, jeśli chodzi o firmy spedycyjne, dlatego dobrze jest zweryfikować jakość świadczonych usług, przez pryzmat których będziemy też oceniani, czyli np. szybkość doręczenia przesyłki – podpowiada Klaudia Szatko, konsultant projektu handel w firmie Soneta, która dostarcza oprogramowanie ERP dla biznesu.

Kolejne kroki to planowanie finansów, odpowiednie zabezpieczenie funduszy na rozwój, w tym działania marketingowe czy zwiększenie przestrzeni magazynowej. Przyjęta strategia musi być elastyczna i uwzględniać dane z poprzednich okresów, które dostarczają cennych informacji do modyfikacji strategii.

– Wisienką na torcie będzie automatyzacja procesów. Usprawnienie rutynowych działań zwiększy naszą wydajność, dzięki czemu obsłużymy większą liczbę zamówień przy niezmienionej liczbie pracowników – dodaje ekspertka.

Więcej kanałów, więcej szans

Wspomniana automatyzacja ma znaczenie m.in. w zwiększaniu zasięgu i dotarciu do możliwie dużej liczby klientów korzystających z różnych kanałów sprzedaży. W dzisiejszych czasach trudno polegać na jednej platformie sprzedażowej, jednym dostawcy logistycznym czy jednym serwisie społecznościowym.

I dodaje: – Wyzwaniem będzie tu organizacja pracy, która pozwoli zapanować nad wszystkimi kanałami sprzedaży oraz logistyką. Nie zbudujemy dobrego wizerunku, jeśli na platformach sprzedaży będą widniały oferty towaru, który nam się skończył. Pamiętajmy również o zwrotach, reklamacjach i innych sprawach związanych z obsługą klienta. Przy większej liczbie kanałów sprzedaży przyda się dobry system, który pomoże to zorganizować.

W enova365 podstawą zarządzania sprzedażą mulitchannel jest elastyczny magazyn, dzięki któremu – przy jednym stanie magazynowym i jednym sposobie obsługi – możemy oferować przedmioty w różnych kanałach. Z tego samego poziomu zarządzamy też obsługą zamówień i wszystkim, co dotyczy sprzedaży, niezależnie od tego, czy klient przychodzi do nas przez sklep internetowy, platformę marketplace czy media społecznościowe.

ERPresso #32 Jak enova365 wspiera e-commerce.

Automatyzacja w służbie e-biznesu

W przypadku małych i dużych sklepów internetowych istnieje wiele procesów, które można zautomatyzować w celu zwiększenia wydajności. Pobieranie zamówień z platform sprzedażowych, wysyłanie dokumentów sprzedaży i listów przewozowych, aktualizacja cen i stanów magazynowych – to tylko niektóre z działań, które można uprościć. System ERP, jak enova365, oferuje możliwość centralizacji tych procesów, umożliwiając pracę głównie w jednym narzędziu. Dzięki temu możliwa jest obsługa dużej liczby zamówień przy niezmienionej ilości zasobów.

W enova365 można ustawić harmonogramy pobierania zamówień, wysyłać faktury oraz aktualizować ceny i stany magazynowe. Automatyzacja procesów, takich jak tworzenie faktur czy paragonów, umożliwia masowe generowanie dokumentów. Odpowiednia konfiguracja umożliwia też sporządzanie raportów sprzedaży, co ułatwia analizę i podejmowanie decyzji dotyczących dalszego rozwoju firmy.

W przypadku małych i dużych sklepów internetowych istnieje wiele procesów, które można zautomatyzować i tym samym zwiększyć wydajność firmy.

W przypadku małych i dużych sklepów internetowych istnieje wiele procesów, które można zautomatyzować i tym samym zwiększyć wydajność firmy.

Źródło: Adobe Stock

W przypadku wyboru modułów systemu ERP należy uwzględnić potrzeby i rozmiar firmy. Nie każdy sklep od razu będzie potrzebował wszystkich narzędzi. Z tego też powodu enova365 ma konstrukcję modułową, można wybrać niektóre narzędzia na start, a potem – w miarę rosnących potrzeb – rozbudowywać system o kolejne rozwiązania.

– Dla integracji z e-sklepami i kurierami podstawowym modułem będzie Handel i magazyn. Pozwoli nam na pobieranie zamówień, aktualizowanie cen i stanów magazynowych oraz nadawanie paczek. Jeśli chcemy wysyłać faktury e-mailem czy obsłużyć reklamacje w enova365, wówczas należy dokupić moduł CRM. Dla zestawień i raportów, które wspierają planowanie sprzedaży, przyda się moduł BI – radzi ekspertka.

Czy system ERP to konieczność?

Sprzedawcy, którzy prowadzą bardziej rozwiniętą działalność e-commerce, z pewnością radzą sobie z procesami, jakie dzieją się w ich organizacjach. Wielu korzysta ze znanych systemów integrujących, takich jak np. Baselinker, który daje dużo możliwości w zakresie automatyzacji sprzedaży i obsługi klienta. Można zatem zadać pytanie, czy takie rozwiązania nie wystarczą?

– Przy obecnych wymaganiach prowadzenia ewidencji księgowej oraz tempie cyfryzacji (np. Krajowy System e-Faktur) korzystanie wyłącznie z platform integrujących wydaje się niemożliwe. Sklepy internetowe nie posiadają narzędzi, które pozwalają w sprawny sposób obsłużyć firmę. Do takich zadań stworzone są systemy ERP, i to z nimi powinniśmy się integrować – zauważa Klaudia Szatko.

Nie oznacza to jednak, że korzystanie z systemu ERP, jakim jest enova365, wyklucza sięganie po udogodnienia oferowane przez Baselinkera. Choć wiele procesów można ustawić i w jednym, i w drugim, twórcy enova365 zdają sobie sprawę z popularności tego narzędzia i już wkrótce umożliwią integrację obu systemów, co da jeszcze większe możliwości konfiguracji procesów w firmach z branży e-commerce.

– Przyszłością e-commerce są integracje, lecz już nie tylko z samymi e-sklepami, ale systemów ERP z platformami integracyjnymi. Połączenie możliwości, które dają nam platformy integracyjne z obsługą firmy w systemach ERP, pokazuje ogromne możliwości rozwoju – wyjaśnia ekspertka.

Oszczędność czasu i pieniędzy

A teraz najważniejsze, ile można zyskać na wdrożeniu ERP w firmie z sektora e-commerce?

W dużej mierze zależy to od tego, jak dana działalność jest zorganizowana.

Systemy ERP dają ogrom możliwości w zakresie automatyzacji, zarządzania procesami, finansami czy analizy. Sprzedawcy internetowi dobrze wiedzą, ile czasu muszą poświęcić na "ręczne" działania, które de facto może za nich wykonać taki system jak enova365.

– Niejednokrotnie wystarczy spojrzeć na procesy wewnątrz danej firmy, aby ułożyć je na nowo, zyskując tym samym nawet do 20 proc. czasu. Niektóre firmy mają dobrze przygotowane procesy i wówczas oszczędzony czas wynika z automatyzacji i przejścia z operacji na Excelu – wylicza Klaudia Szatko.

W każdym przypadku chodzi o czas i jakość obsługi klienta. Tutaj bowiem kryją się największe oszczędności, co przy tak konkurencyjnym rynku i niskich marżach jest kluczowe. Posiadanie dobrego systemu zarządzania firmą pozwala też na łatwe wprowadzanie nowych towarów do oferty, integracje z nowymi marketplace’ami oraz szybkie dostosowanie się do nowych trendów w marketingu.

Czy zatem warto mieć system ERP w swojej firmie? Myślę, że odpowiedź jest oczywista.