WP Ważny temat Sponsor wydania
WP Ważny temat Sponsor wydania enova

Nowy styl pracy i nowe potrzeby pracowników, czyli work-life balance na poważnie

Sponsor wydania enova
Praca zdalna i hybrydowa to dziś codzienność. Dzięki takim rozwiązaniom pracownik może wykonywać swoje zawodowe obowiązki z każdego miejsca, w którym ma dostęp do sieci. Co ważne, jeśli ma możliwość zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym, jego wydajność rośnie.

Wspomniane modele zostały wprowadzone nowelizacją Kodeksu Pracy z 7 kwietnia 2023 r. Oznacza to, że pracownik ma do nich prawo i oficjalnie może z nich korzystać.

Od razu jednak należy podkreślić, że praca zdalna nie jest obowiązkowa ani przyznawana z automatu. To pracodawca decyduje o tym, czy wprowadzić ją w swojej firmie i dla jakich grup pracowników, np. kobiet w ciąży czy rodziców, pod opieką których znajdują się małe dzieci.

– Praca hybrydowa lub zdalna stała się normą – zauważa Wojciech Smagło, zastępca kierownika projektu CRM enova365. – Niegdyś duże korporacje kusiły pracowników możliwością wykonywania obowiązków spoza biura kilka dni w miesiącu czy na życzenie. Zmiany, jakie w ostatnich latach zaszły na rynku, sprawiły, że praca zdalna oraz hybrydowa stały się równoprawnymi formami wykonywania zawodowych obowiązków – dodaje ekspert.

Praca zdalna i hybrydowa to dziś standard, którego wielu oczekuje

Praca zdalna i hybrydowa to dziś standard, którego wielu oczekuje

Źródło: Adobe Stock

Możliwość pracy hybrydowej to dla wielu argument decydujący o wyborze danego pracodawcy.

– Ten system na dobre zakorzenił się w świadomości pracowników, szczególnie młodszych, którzy pierwsze kroki na rynku pracy stawiali, wykonując swoje obowiązki zdalnie i nie znają innego systemu. Obecność w biurze jest dla nich pojęciem obcym. Dlatego praca zdalna czy hybrydowa to realne potrzeby, ale też wyzwanie dla pracodawców. Muszą oni tę potrzebę obsłużyć w taki sposób, żeby firma funkcjonowała wydajnie i pracownik był zadowolony – zauważa Wojciech Smagło.

Balans między pracą a życiem prywatnym

Coraz więcej pracodawców stara się wprowadzać politykę work-life balance. Poza pracą zdalną mogą to być także elastyczne godziny pracy dla opiekunów dzieci do lat ośmiu, dłuższe urlopy rodzicielskie i ojcowskie, nowy tryb urlopu opiekuńczego, zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej, ale też programy wellness, takie jak zajęcia sportowe czy konsultacje z psychologiem, a także coraz powszechniejsze workation (wykonywanie pracy z atrakcyjnego turystycznie miejsca na świecie). Firmy, które skutecznie dbają o work-life balance swoich pracowników, mają większą szansę na zatrzymanie tych najbardziej wartościowych oraz zwiększenie ich produktywności.

Wiele badań wykazało, że zatrudnieni, którzy mają możliwość wykonywania swoich zadań poza biurem, są bardziej zmotywowani i skupieni, co przekłada się na ich lepsze wyniki. Firmy, które skróciły czas pracy z 8 do 6 godzin, np. szwedzka Toyota, lub zmniejszyły liczbę dni pracy z 5 do 4 w tygodniu, np. Electra z Wielkiej Brytanii lub Perpetual Guardian z Nowej Zelandii, odnotowały wśród swoich pracowników większą motywację. Co więcej, poprawiła się atmosfera w firmie oraz jej produktywność.

Praca hybrydowa pozwala także na oszczędność czasu i kosztów związanych z dojazdem do biura. Pracownicy nie muszą spędzać godzin w korkach czy korzystać z zatłoczonych środków transportu publicznego. Ci, którzy pracują z domu lub innych miejsc poza biurem, mają większą kontrolę nad swoim czasem i mogą lepiej dopasować pracę do życia prywatnego. Mogą zrobić przerwę, by odebrać dziecko ze szkoły czy załatwić sprawę w urzędzie, a następnie wrócić do obowiązków i nadrobić zaległości.

– W obecnych czasach praca nie jest problemem, a pracownicy zyskali poczucie bezpieczeństwa. Nie muszą tak mocno obawiać się zwolnienia. Coraz lepiej też zarabiają. To poczucie stabilności, nazwijmy ją zawodowo-finansową, pozwala zwrócić uwagę na inne aspekty życia prywatnego i zawodowego – zwraca uwagę Wojciech Smagło.

– Nie bez znaczenia jest coraz szybsze tempo życia oraz presja czasu połączona ze stresem w firmie. To sprawia, że zaczynamy zwracać uwagę na inne aspekty życia, co pozwala uniknąć wypalenia zawodowego czy pracoholizmu. Dlatego pracodawca chcąc mieć efektywnego, zadowolonego pracownika, wypełniającego wzorowo swoje obowiązki, musi dać mu możliwość złapania równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Pracownik z kolei musi nauczyć się z tego balansu korzystać – dodaje ekspert.

System, który rozwiąże sprawy

Praca zdalna ma również swoje wady i wymaga odpowiedniego dostosowania się do niej zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców. Nowy styl wykonywania obowiązków wymaga od zatrudnionych większej samodyscypliny i odpowiedzialności. Nie wszyscy bowiem potrafią sobie tę regularność narzucić. A od pracodawców większego zaufania do podwładnych i odpowiedniego nadzoru nad ich pracą.

Jak więc odpowiedzieć na potrzeby i wyzwania, by obie strony były zadowolone?

Dobrym rozwiązaniem jest wdrożenie systemu ERP (z ang. Enterprise Resources Planning) enova365 z modułem Praca Hybrydowa. Produkt polskiej firmy Soneta to nowoczesne, rozbudowane oprogramowanie do zarządzania, automatyzacji oraz cyfryzacji procesów w firmie. Moduł Praca Hybrydowa pomaga zorganizować i monitorować pracę zdalną oraz pracę rozproszoną.

– To rozwiązanie oparte na zadaniowości. W efekcie można je zastosować w większości działających na rynku firm. Umożliwia ono planowanie, delegowanie oraz wykonanie pracy. Daje możliwość ewidencjonowania momentu jej rozpoczęcia oraz zakończenia, a przede wszystkim jest zintegrowany z pozostałymi modułami enova365. Cała firma jest wpisana w jeden system, dzięki czemu unikamy rozproszenia informacji – tłumaczy Wojciech Smagło.

Moduł składa się z czterech elementów, które pozwalają na sprawną organizację i planowanie, rejestrowanie czasu pracy, wymianę informacji oraz raportowanie i analitykę.

Pierwszy element to hierarchiczna struktura zadań, która pozwala na delegowanie czynności, planowanie pracy i przypisywanie ich do konkretnych pracowników.

Drugi to wsparcie w zakresie rejestrowania czasu pracy, zarówno formalnego (odnotowanie przyjścia i wyjścia z biura, zakładu), jak i funkcjonalnego, co oznacza możliwość śledzenia czasu poświęconego przez pracownika na realizację zadań.

Trzecim elementem są narzędzia do wymiany informacji wewnątrz programu, takie jak system komentarzy, powiadomienia i możliwość wysyłania krótkich wiadomości. Dzięki temu unikamy rozproszenia informacji i mamy wszystko w jednym miejscu.

Czwartym i ostatnim elementem modułu jest wsparcie raportowania i analizy. Pracownik (wykonując zadania) raportuje ich postęp, a moduł Praca Hybrydowa będący częścią systemu ERP enova365 umożliwia analizy wielowymiarowe z użyciem narzędzi zewnętrznych lub z wykorzystaniem modułu BI (Business Inteligence).

Moduł Praca Hybrydowa w systemie enova365 jest bardzo dobrym narzędziem dla firmy, która chce wprowadzić nową formę wsparcia zatrudnionych, czyli pracę hybrydową, a co za tym idzie być konkurencyjną na rynku i zatrzymać najlepszych pracowników.

– Ważne jest to, że na wdrożeniu pracy hybrydowej zyskują obie strony. Pracownik narzędzie ułatwiające wykonywanie obowiązków i wewnętrzną komunikację, a pracodawca planowanie i nadzorowanie – podsumowuje Wojciech Smagło.