WP Ważny temat Sponsor wydania
WP Ważny temat Sponsor wydania enova

Odkryj moc danych. Business Intelligence kluczem do sukcesu

Sponsor wydania enova
W świecie, w którym dane są najcenniejszym zasobem, umiejętność wykorzystania ich potencjału ma ogromny wpływ na osiągnięcie sukcesu. Jak je zbierać i analizować w firmie, by stały się użytecznymi informacjami potrzebnymi do podejmowania decyzji prowadzących do rozwoju biznesu? Odpowiedzią na to wyzwanie są właściwie dobrane narzędzia Business Intelligence.

Płatna współpraca z marką Soneta.

Dane to ropa XXI w. – tak już w 2006 r. powiedział Clive Humby, brytyjski matematyk po tym, jak zarobił 90 mln funtów za współpracę w tworzeniu systemu lojalnościowego dla jednej z dużych sieci spożywczych. To, co się od tego czasu zdarzyło w świecie biznesu i IT, tylko potwierdza tę sentencję. Analizowanie dużych ilości danych przypomina wydobywanie ropy – trzeba je, podobnie jak czarne złoto epoki przemysłowej, odkryć, wydobyć, oczyścić i wykorzystać do zaplanowanego celu.

Dane to podstawa podejmowania racjonalnych decyzji. Bez nich działamy chaotycznie i na oślep. Każdy, kto na co dzień musi podejmować decyzje w biznesie, wie, jaką wartość mają wiarygodne i kompletne dane. Dlatego tak istotne jest, by były gromadzone i analizowane profesjonalnie, bo błędne decyzje, podjęte na podstawie niepełnych lub nieprawdziwych danych, kosztują realne pieniądze. Stąd rosnąca popularność narzędzi IT, których zadaniem jest wspieranie managerów podczas ich codziennej pracy.

– Cały proces gromadzenia, przetwarzania i prezentacji danych w odpowiedniej formie w końcowym etapie służy pokazaniu zjawisk i procesów, jakie zachodzą w firmie. Część z tych procesów z pewnością można, a nawet trzeba, optymalizować i nieustannie poprawiać – wyjaśnia Mateusz Cich, kierownik projektu Business Intelligence w firmie Soneta, dostarczającej oprogramowanie do zarządzania biznesem enova365. – Analizy przekrojowe w różnych układach czy przedziałach czasu, możliwe dzięki narzędziom BI, pomagają firmom w lepszym przygotowaniu do kolejnych cykli działalności. Pozwalają prognozować przyszłe zjawiska i planować działania w ich skutecznej realizacji.

ERPresso #9 Wprowadzenie do Business Intelligence enova365 - czy BI jest dla każdej firmy?

Business Intelligence – prześledź sam siebie

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest Business Intelligence. W dosłownym tłumaczeniu to "wywiad gospodarczy", a więc gromadzenie i analiza danych dotyczących określonej firmy. W przypadku firm chodzi głównie o przedsiębiorstwo, chociaż konieczna może się okazać również analiza danych otoczenia biznesu, a zatem dotyczących konkurencji.

Każdy, kto na co dzień musi podejmować decyzje w biznesie, wie, jaką wartość mają wiarygodne i kompletne dane.

Każdy, kto na co dzień musi podejmować decyzje w biznesie, wie, jaką wartość mają wiarygodne i kompletne dane.

Źródło: Adobe Stock

Business Intelligence to proces analizowania i przekształcania zebranych danych w informacje, które pomagają przedsiębiorstwom podejmować świadome decyzje. Systemy BI wykorzystują szeroką gamę narzędzi, aplikacji i metod, które pozwalają na gromadzenie, przechowywanie, analizę i wizualizację danych. BI umożliwia firmom monitorowanie ich działalności, analizowanie trendów i wyników oraz identyfikowanie obszarów, które wymagają poprawy.

BI krok po kroku

Efektywne wykorzystanie BI w prowadzeniu firmy wymaga systematyczności oraz dokładności i powinno opierać się na kilku określonych etapach.

Pierwszym krokiem jest zgromadzenie danych z różnych źródeł, takich jak systemy sprzedaży, księgowości, obsługi klienta czy zarządzania zasobami ludzkimi. Te dane są potem przechowywane w centralnym miejscu, czyli w magazynie danych.

Następnie dane muszą zostać oczyszczone z błędów, brakujących wartości czy duplikatów oraz zintegrowane w jedną spójną bazę. To jest niezbędne, by zyskać pewność, że późniejsze analizy będą wiarygodne i rzetelne.

W kolejnym etapie, za pomocą różnych narzędzi i technik analitycznych, dane są przetwarzane, co pozwala uzyskać informacje, które mają wartość biznesową. Może to obejmować analizę opisową, diagnostyczną, preskryptywną (prognozującą rezultaty) czy predykcyjną (proponującą działania z określeniem ich skutków). Aby ułatwić interpretację wyników analiz, dane są często przedstawiane w postaci graficznej, np. za pomocą wykresów, tabel czy map. Wizualizacje pomagają menedżerom zrozumieć kluczowe informacje i wyciągać wnioski.

– Praca z danymi to powtarzalny cykl – zauważa Mateusz Cich. – Dlatego po przeanalizowaniu danych podejmowane są decyzje biznesowe, które w określonym momencie wydają się najbardziej słuszne i właściwe. Natomiast stanowią one pewnego rodzaju punkt odniesienia do weryfikacji skuteczności i efektów podjętych działań przy kolejnej iteracji analizy. Każda sensowna analiza zamyka się w określonych ramach czasowych po to, by dane z tych okresów móc porównywać i badać, czy podjęte, np. miesiąc czy kwartał temu, decyzje przyniosły oczekiwany rezultat – dodaje ekspert.

Na podstawie uzyskanych informacji przedsiębiorstwo może podejmować świadome działania, które przyczynią się do osiągnięcia celów biznesowych. BI umożliwia menedżerom identyfikowanie obszarów, które wymagają poprawy, optymalizowanie procesów, zwiększanie efektywności, a także przewidywanie zmian na rynku i dostosowywanie się do nich.

Business Intelligence – kluczowe korzyści

Dzięki analizie danych przedsiębiorstwa mogą identyfikować słabości w swoich procesach i wprowadzać odpowiednie zmiany, aby poprawić wydajność. BI pozwala też na analizowanie zachowań klientów, ich potrzeb i preferencji, co umożliwia dostosowanie oferty oraz usług do ich oczekiwań. Analiza danych pozwala na lepsze zrozumienie wykorzystania zasobów w firmie, co pozwala na optymalne ich rozdysponowanie. Umożliwia też przedsiębiorstwom szybsze reagowanie na zmiany na rynku, co jest kluczowe w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej.

– Każda firma dąży do maksymalizacji osiąganych zysków. Natomiast każde działanie w tym kierunku powinno być poprzedzone odpowiednio przemyślanymi decyzjami. Aby zysk był wyższy, nie należy ciąć każdego kosztu i redukować zatrudnienia. Należy zweryfikować, jakie obszary działalności firmy generują najwyższe koszty i które z nich mogą być zrewidowane. Aby odpowiedzieć na te pytania, należy analizować dane ze wszystkich obszarów – podkreśla Mateusz Cich.

ERPresso #10 Business Intelligence enova365 w praktyce

Jak to się robi w praktyce?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych narzędzi, które wspierają Business Intelligence w przedsiębiorstwach. Dla naszej analizy możliwości takich systemów wybraliśmy produkt enova365. To rozbudowany system ERP, który można elastycznie dostosowywać do potrzeb firmy. BI enova365 na tle innych rozwiązań konkurencyjnych wyróżnia fakt, że jest to natywne rozwiązanie – moduł BI jest integralnym modułem całego systemu ERP, a nie osobnym programem. Dzięki temu mamy możliwość raportowania danych w czasie rzeczywistym.

System enova365 umożliwia gromadzenie danych z wielu obszarów działalności organizacji. Odpowiednikiem tych obszarów są moduły np. Kadry-Płace, Finanse, Handel, CRM, Produkcja itd. Podstawą działania całego systemu są dane, zebrane i zapisane w odpowiedniej formie. Mając te dane, można je – dzięki modułowi BI – odpowiednio agregować i przedstawiać w różnych formach, w zależności od potrzeb.

ERPresso #12 Jak wdrożyć Business Intelligence enova365 w firmie

– enova365 stale się rozwija poprzez powstawanie kolejnych modułów, jak np. Praca hybrydowa czy Nieruchomości. Jeżeli klient zdecyduje się na wdrożenie tych dodatkowych modułów, to od razu zyskuje możliwość analizy danych pochodzących z tych modułów w BI. Dodatkowo BI pozwala na analizę danych skonsolidowanych pochodzących z kilku baz. Jest to rozwiązanie bardzo pomocne w przypadku Grup Kapitałowych i Biur Rachunkowych, które obsługują wiele spółek, a każda z nich gromadzi dane w osobnej bazie – wyjaśnia ekspert.

Wiadomo, że co stanowisko, to potrzeba analizy innego zestawu danych. Menadżerowie wyższego szczebla i zarząd korzystają z danych zagregowanych, bardziej ogólnych i przekrojowych względem wszystkich obszarów przedsiębiorstwa. Z kolei np. specjalista HR powinien mieć możliwość dokładnego przyjrzenia się np. absencji w konkretnej komórce organizacji czy analizy ilości nadgodzin. Dlatego Panel BI umożliwia zestawienie danych w jednym miejscu z wielu różnych obszarów.

Prezentacji danych możemy dokonywać za pomocą różnych typów wizualizacji: wskaźników, raportów tabelarycznych oraz wykresów. Za pomocą dostępnych parametrów dane te możemy filtrować od ogółu do szczegółu. Z uwagi na treść danych do Paneli BI możemy nadawać uprawnienia, tak aby każdy użytkownik miał dostęp do wycinka analiz związanego z jego stanowiskiem i zakresem kompetencji.

Bez BI ani rusz

System BI jest kluczowy w zarządzaniu firmą, pozwala na wykorzystanie zgromadzonych danych do podejmowania lepszych decyzji biznesowych. Przez efektywną analizę danych BI ułatwia identyfikowanie obszarów wymagających poprawy, optymalizację procesów oraz przewidywanie trendów rynkowych. Istotne jest, by wykorzystywane narzędzie pozwalało na analizę w czasie rzeczywistym poprzez gromadzenie informacji z wielu źródeł i natychmiastowe wprowadzanie ich do uporządkowanej bazy danych, jak to ma miejsce w przypadku Modułu BI systemu enova365.

ERPresso #28 Jak moduł BI wspiera procesy handlowe

Kliknij to z enova365 #3 Analiza danych handlowych

Inwestując w rozwiązania Business Intelligence, przedsiębiorstwa zyskują nie tylko lepsze narzędzia do zarządzania swoimi danymi, ale również stają się zdolne do szybkiego dostosowywania się do zmieniających się warunków rynkowych. Dzięki BI są w stanie lepiej zrozumieć potrzeby swoich klientów, monitorować i analizować wyniki, a także opracowywać strategie długoterminowe oparte na rzetelnych danych.